23 Nisan 2014 Çarşamba

jules verne-ay'a yolculuk

Ben tam bir J.V hayranıyım ve onun çağının çok çok ötesinde yaşayan bilime ve bilim insanlarına ilham vere bir yazar olduğunu düşünüyorum.Çocuklar için hayalgücünü geliştirmek amacıyla okutabileceğimiz nadide yazarlardan."Ay'a yolculuk"ta da yine sanatını konuşturmuş Fransız yazarımız :) 19.yy'da Ay'a gitmeyi düşünmek bir hayalden ibaret iken Verne düşünmekle kalmamış ciddi ciddi hesap yapıp üstüne bir de "çocuk" kitabı yapmış.
Çocuk kitabı bile olsa severek okuyacaksınız, bitirmeniz 1 saatinizi bile almayacak:)
Tabii bu kadar övgüden sonra kitaba 1010 , J.V'ye 10 üzerinden 100 vermeden olmazz :)
_dr.coffee
J.V nin hayatı-kısaca-
Jules Gabriel Verne (Fransızca telaffuz: [ʒyl vɛʁn]; d. 8 Şubat 1828 – ö. 24 Mart 1905), Fransız yazar ve gezgin.
Verne, Hugo Gernsback ve H. G. Wells ile genellikle "Bilim kurgunun babası" olarak adlandırılır. Eserlerinde ayrıntılarıyla tarif ettiği buluşlar ve makinaların o sıralarda gelişmekte olan Avrupa sanayisi ve teknolojisine ilham kaynağı olduğu düşünülür. Özellikle uzay,hava taşıtlarıdenizaltılar hakkında yazmıştır.
Daha çok Denizler Altında Yirmi Bin Fersah (1870), Dünyanın Merkezine Yolculuk (1864) ve Seksen Günde Devr-i Âlem (1873) romanlarıyla tanınır. UNESCO’nun çeviri kitap veritabanına (Index Translationum) göre dünyada en çok çevrilen ikinci bireysel yazardır[1].

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

her kelime benim için değerli..