26 Nisan 2018 Perşembe

distopik dünya #3

selam kütüphane sakinleri bu akşam 4 distopya türündeki kitaptan bahsederek dünyanızı aydınlatmaya geldim demek isterdim ama aydınlanacağımızı pek sanmıyorum.. olsun.. yine de güzel kitaplar..
aslında androidler elektrikli koyun düşler mi? - philip k. dick romanını distopya olarak alsam mı emin değilim.. geleceğe dair karanlık bir evrende geçiyor.. demek ki distopya..
bahsedeceğim kitaplar
1.androidler elektrikli koyun düşler mi? - philip k. dick
2.uyandığında - hillary jordan
3.demir ökçe - jack london
4.damızlık kızın öyküsü - margaret atwood

genel olarak zaten fikriniz olan kitaplar olduğunu düşünüyorum.. o yüzden biraz kısa kısa gideceğim..
öncelikle başta söyleyim sonra tekrarlamak isterim ki hepsini beğenerek okudum.. damızlık kızın öyküsü'nü okumak aylarımı alsa da.

1.androidler elektrikli koyun düşler mi ? 
filminden daha güzel bir kitaptı.. minik puntosuyla başta göz korkutsa da onbeş tatilde okuyabildiğim kitapların ilkiydi.. filmi de güzel ama kitabı daha güzel.. en azından bize anlatılmak istenen ne? onu öğrenmek için.. okurken kendimi hikayeye kaptırdım.. sıkıcıdır diye düşünüyordum ama güzel kitaptı..
şu an hikayenin ne kadarını filmden ne kadarını kitaptan hatırlıyorum ayıramadığım için çok bahsedemeyeceğim..
yılını hatırlamadığım bir gelecekte insanlar dünya'nın içini cinciklediği için mars'a göç etmiş, insanımsı robotlar icat etmiş ama havayı temizleyemişler, hayvanların soyunun tükenmesine engel olamamışlar.. görevi vadesi gelen ve isyankar androidleri yakalamak olan bir görevli de kendine canlı hayvan istiyor.. bunun için aşırı gerçekçi ve aşırı insansı, mars kaçkını son model androidleri yakalaması gerek.. hikaye böyle başlıyor.. güzel güzel devam ediyor.. oralarını siz okuyun.. ben internetten sipariş etmiştim ama belki kütüphanede vardır.. başka philip k. dick kitapları gördüm ama bu kitabı kütüphanede görmedim sanırım.. olmadı alırsınız yada okumak isteyen birine hediye edebilirsiniz çünkü kitap en cici hediyedir :)

2.uyandığında
bence bu kitap için feminist distopya demem yanlış olmaz..
ama kadınla ilgili sorunları yazdığı için feminist distopya diye bir kategoriye indirmem doğru mu bilemedim..
aşırı radikal hristiyan bir amerika'da geçiyor.. asi bir kızımız var.. kürtaj yaptırıyor diye vücudunu kırmızı yapıyorlar.. çünkü yasak.. vakti zamanında kontrolsüzce sevişip birbirlerine gonore bulaştırdıkları için kadınlarda pelvik inflamatuar hastalık gelişiyor ve bunun sonucu olarak da doğum oranları düşüyor.. infertilitenin grip gibi yaygın olduğu bu dönemde kürtaj yaptırmak suç ve yaptıranı da kırmızıya boyuyorlar.. kahramanımız da kırmızı.. orada hikaye akıp gidiyor zaten.. ben okurken beğenmiştim.. distopya sevenlerin de beğeneceğini düşünüyorum.. okuyup beğenirsiniz umarım..3.demir ökçe
ya bu kitabın bu kadar uzun olduğunu bana söylemediğiniz için esefle kınıyorum sizi.. güzel kitaptı ama uzundu.. bi elli sayfa atsak çok memnun olurdum açıkcası..
biraz da kült, distopyaların atası diye okudum.. sanırım bu kitabı okurken biraz da aöf için kamu maliyesi okuyordum, sonuçta beynim hallaç pamuğuna döndü..
beğendim.. 1984 ile farklı fikirleri savunmalarına rağmen iki kitabı da sevdim ben..
beni biraz yoran bir kitap olduğu için okumanız için çok ısrar etmeyeceğim..

4.damızlık kızın öyküsü
listenin en popi bilinen kitabı sanırım.. hulu tv'den dizisi çıkıyor, 2.sezonu başlayacak.. ben daha ilk sezonunu izleyemedim ama fragmanlardan ve kitaptanfilme blogundaki yazıdan anladığım kadarıyla kitabı daha güzel.. benim okuyup bitirmem aylar sürse de..
kelimenin tam anlamıyla feminist distopya.. ben biraz günümüzden de enstanteler gördüm ama.. yine gelecekteki karanlık amerikanya'da geçiyor.. dizinin fragmanını izleyince konusunu öğrenirsiniz zaten ama kitap daha güzel.. biraz da o yüzden diziyi izlemek için çok ısrarcı olmadım kendime..
dua makinesi var mesela.. çok ilginç bir olay bence.. kitabın kendisi de ilginç ama o kadar ilginçlik arasında dua makinesini anlattı yer benim ilgimi çekti..
sonra Fredininki'nin kankisinin durumu..
okuyunca gelin de konuşuruz kitapla ilgili :)
doğan kitabın kapağını beğenmiyorum ama..
öyle işte..

okuduklarınız varsa yorumlaşalım :P
hepsini sevdiğim için ve çok spoiler vermek istemediğim için, biraz da unuttuğum için kısa kısa yazdım..
bitti, bu kadar..

sağlıkla, umutla ve kitapla kalın!
dr.coffee'den sevgilerle

7 yorum:

 1. Damızlık Kızın Öyküsü'nü okumayı çok istiyorum. Dizisine kitabından daha güzel diyenler de var. Bence sen dizisini de izle, belki onu da seversin.

  Jack London'ı çok sevdiğim için Demir Ökçe de okuma listemde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. inşallah iki kitabı da okursun.. fragmandan anladığım ve kitaptanfilme'nin yazısına göre diziyle kitap farklı, ben kitabı beğenmiştim :)
   benim önceki okuduğum jack london kitabı beyaz diş'ti :P
   bol okumalar!

   Sil
 2. Bak şimdi ! canım çekti bu kitapları okumayı :)) İyi de listem uzun,hangi birini okuyayım kardeş. :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. listenin altlarına bunları da ekleyiverirsin :P

   Sil
 3. ay amaniiin bir oblomovun uyanışııııııı ha ha haaa :) damızlık dizisini izledim, dizisi güzeldi, kitabı okumam artıkın yaa :) demir ökçe güzel tabiii, martin eden daha da güzel :) diyerlerinden koyunu duydum diğerini bilmiyom, olabilir tabii, şu hilary meselasııı olabilir :) hasta siempre :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. hillary güzeldi bence.. değişikti.. onu okursun belki ileriki günlerde :)
   demir ökçe güzeldi.. çok macera dolu değildi ama :D :D
   koyun güzel bilimkurguydu :) öneririm :P

   Sil
  2. oblomovluk'a gelirsek de :D iki uyku arasında uğrayım dedim :P

   Sil

her kelime benim için değerli..